24 Şubat 2014 Pazartesi

messalina

İngilizce bilgim ve internette bir şeyler arama yeteneğğim yeterince gelişmemşi olduğu için kendisi hakkına çok da detaylı bilgi edinemediğim bu kadının hayatı ve ölümüne dair rivayetler muhtelif:
messalina kimilerine göre halk tabakasından biridir ve güzelliği sayesinde roma imparatoru claudius2un kadını olmuştur.  kimi kaynaklara göre ise messalina, imparator claudius'un bilmem nereden akrabası ve ikinci dereceden kuzenidir. rivayet muhtelif fakat çıkarılan soy ağaçları güvenilirse eğer ikinci dereceden kuzen olmaları ihtimali daha kuvvetlidir.
messalina'nın fiziksel olarak çok da güzel olmadığı halde dişiliği sayesinde çok canlar yaktığı iddia edildiği gibi dolgun dudaklı çok güzel ve zeki bir kadın olduğu da aktarılır. zeka konusunda haklılardır zannımca. tarihteki en şeytan kadınlar listelerinde hep başlarda yer alan ve bir nemfoman olarak gösterilen bu kadının imparatordan 2 çocuk doğurması ve onca yıl onunla evli kalması ancak zekayla açıklanabilir sanırım.
messalina..kedisinden 34-38-30 (büyük fark olduğu konusunda rivayetler hem fikir sanırım!) büyük imparatordan kısa süre sonra sıkılıp ona çeşitli güzel kadınlar sunmaya ve kalan boş vakitlerinde kendisine başka erkekler bulmaya başlamıştır. hiçbir seçici özellik gözetmeksizin erkeklerle birlikte olduğu rivayet edilen bu kadın ünlü bir genelevde en ünlü fahişeyle iddiaya girmiş ve ondan kat be kat erkekle birlikte olmuştur. ve rivayet bu ya  onca adamdan hiçbiri bu kadını tatmin edememiştir.-burada yazar ah zavallıcık demek istedi- neyse işte gel zaman git zaman yatacak devlet erkanı kalmayınca gladyatörlere sarmış olan bu abla ülkedeki tüm gladyatörlerle olmak isteyince kocasını punduna getirip gladyatörlerin evlenmesini yasaklatmış ve tüm bu adamların tek kadını olmak emeline ulaşmıştır.
imparatorun kadınlarından birinin kız kardeşinin kocası olan gladyatör gaius slius ile yolları kesşine dek messalina yukarıda anlatıldığı gibi hatta kat be kat coşkulusunu! yaşamıştır. slius ile enteresan bir evlilik yapmış ve kocasını öldürme düşleri görmeye başlamıştır. e tabi muhbirler ve kralın kadının bu düşük yaşantısından rahatsızlık duyanlar boş durmamış ve bu iki aşığı1 krala ispiyonlamışlardır. geleceğini gören slius intihar etmiş, ölmekten korkan ve nasılsa kocasını ikna edeceğğini düşünen messalina ise kralın emri ile öldürülmüştür. ha rivayet edenler der ki kralın gözleri o kadar da kör değilmiş. messalina'nın öldürüldüğü haberi kendisine ulaştırılınca yemek masasında hiç istifini bozmadan bir kadeh şarap daha buyurmuş. zaten sonra başka bir kadınla daha evlenmiş. hay bu erkeklerin üreme süresinin uzunluğu diyorum ve geçiyorum.

e messalina diye biri varmış ve kimileri aşırı çapkın bir kadın diye onu tarihte yaftalamışlar da sen neden yazdın şimdi onu deme bana sevgili okur.çünkü yazımın ikinci kısmında bunu göreceksin!
ikinci kısım:
Geçen zamanla imparator kocası claudius kendisine yetmeyen messalina, pek çok erkekle birlikte olmaya başlamış ve kocasını bir şekilde ikna ederek gladyatörlere evlilik yasağı getirtmiş ve bundan sonra bu adamların hepsine kendisini sunmaya başlamıştır.  psikopos aziz valentine bu yasağa rağmen nikah kıymaya devam etmiş ve bundan ötürü imparatorun emriyle tutuklanarak zindana atılmıştır. Gel zaman git zaman kendisine yemek getiren bir kıza-zindancının gözleri görmeyen kızı,matmazel asterius'a- aşık olmuştur aziz valentine. zindanda da nikahlar kıymaya devam etmiştir artık aşık olan aziz. ve imparatorun da hakkında idam hükmü vermesi gecikmemiştir tabiki. 'sevgilim.sana verdiğim bu mektubu yarın oku!'dediği matmazel asterius'un gözleri bir anda görmeye başlamış ve veda mektubunu gözyaşları içerisinde okumuştur. zindandan kısa bir süreliğine kaçmayı başaran-bazı kaynaklar hiç kaçamamış diyor- aziz valentine idam edilmiş ve sevgilisi matmazel asterius mezarının başında gözyaşı dökmüştür.
ee mi?
şöyle ki; 14 şubat var ya hani onca debdebeyle kutladığınız.o gün aziz valentine'in ölüm yıl dönümüdür. ve aşkının mucizesiyle beraber her yıl bu şekilde anılagelirken tüccarların beslemesiyle ölüm günü sevgililer gününe dönüşmüştür.


vay be değil mi?
nereden nereye... tarihte bilinen ilk kadın nemfomanlardan olan messalina neler yaşamış nelere sebep olmuş değil mi? o gün aslında bugünmüş a okur.
ben bilmiyordum, benim gibi olan başkaları da vardır diye yazdım.
messalina sen ne kadınmışsın be abla!
fotoğrafın urlsi: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d0/Messalina_by_Eug%C3%A8ne_Cyrille_Brunet.JPG/800px-Messalina_by_Eug%C3%A8ne_Cyrille_Brunet.JPG  anladığım kadarıyla eugene cyrille brunet tarafından yapılmış bu eser. yanılıyorsam biri düzeltir nasılsa...

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

bol keseden savurma,acıtır!!!