24 Şubat 2014 Pazartesi

akıl almaz ölüm cezaları


http://www.mynet.com/haber/foto-analiz/akilalmaz-olum-cezalari-503417-1
haber mynet.com'un akıl almaz ölüm cezaları başlıklı bir haberi
- bu ayrıntılar link bozulursa diye!-

taslaklarıma kaydetmişim bu linki
altına da ayrıntısıyla oku ve bir şeyler yaz,diye not düşmüşüm!
gün bugünmüş
daha evvel niçin okuyup yazamadığımı haberi incelerken hatırladım, içim kaldırmamıştı bunca vahşeti.
akıl almaz ölüm cezaları ya haberin başlığı önce oradan başlayalım: birine ölüm cezası vermek zaten akıl almaz bir şey, kaldı ki onu bu haberdeki gibi işkence ederek infaz... kelime bulamadım.
geçiyorum.
ilk birkaç ceza tanıdık da sonrası!
recm,dar ağacında asma(ki o da kendi içinde kollara ayrılırmış:kısa mesafeli düşüş, standart düşüş, uzun düşüş) ,elektrikli sandalye,sopalama,ateş ederek idam etme, başı kesme,kırbaçlama-kamçılama veya dövme, 'kısas yöntemi', diri diri gömülüş, çimento ayakkabılar, çarmıha germe, giyotin,pirinç boğa(sicilya boğası),yılan çukuru, kedi patisi,yavaş dilimleme,gerdanlık, kazıkta yakılma, fille yapılan işkence, kolombiya kırvatı, asılmak-çekilmek ve dörde bölünmek, 5 ızdırap, yahuda kazığı,tabut işkencesi,göğüs kerpeteni, testere işkencesi,kafa presi, kemik kıran tekerlek=catherine tekerleği
ve daha niceleri..
insansın insana yaptığı kötülüğü tahayyül etmeye imkan yok.
düşündükçe ellerim buz kesti, kalbim sızıladı. aşağıda haberden kopyaladığım birkaç ceza ve ayrıntısı da var. değişik bir bilgi edineyim istiyorum diyenler devamına göz atabilir.
birkaç tanesini ayrıntısıyla okuyup gene yazacağım, bu yüksek dozun etkisi geçer geçmez. şimdilik sağlıkla kalın ve bu yöntemler çok çook uzağınızda olsun.

meraklısına birkaç örnek:


1)
 .Elektirikli sandalye cezası 1888'de abd de başladı ve 27 abd eyaleti ile Filiphinler'de uygulandı. infaz edilen ilk mahkum ise 6 Ağustos 1890 yılında sevgilisini öldürmekten hüküm giymiş William Kemmler oldu.ölümü kolay olmadı! Ancak mahkumlara ölümcül enjeksiyon veya elektrikli sandalye ile infaz seçenekleri sunuluyor ve karar kendilerine bırakılıyor.


2)
 Utah, Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, Nijerya, Yemen, Vietnam, Endonezya ve Çin’in belli bölgelerinde ateş ederek idam etme hala kullanılıyor. Çin ölüm cezası istatistiğini devlet sırrı olarak saklıyor.

3) Suudi Arabistan’da cinayet, tecavüz, uyuşturucu satıcılığı, silahlı soygun, homoseksüellik, din değiştirme ve başka birkaç suçtan dolayı yakalananların halk içinde kafası kesilir. İdamdan önce mahkuma sakinleştirici verilir. Polis mahkumu bir meydana götürüp gözlerini bağlar. Mekke’ye bakacak şekilde dizlerinin üstüne çöken mahkumun ismi ve suçu okunduktan sonra kafa kesilir. Ceset plastik bir poşet içinde, mezar taşının olmadığı bir mezara gömülür.
4) Kimyasalla kör etme: 
İran’da 27 yaşındaki adam, sevdiği kadın tarafından reddedilince sinirlenip kadına saldırdı ve üzerine asit atarak kadını kör etti. Yüksek Mahkeme ceza olarak adamın iki gözünün de kör edilmesine karar kıldı. Gözlerine hidroklorik asit damlatılacak.


5) çimento ayakkabılar:Amerikan mafyası tarafından uygulanan bir işkence şeklidir.

6) giyotin, ilk kez 1792 yılında Jacques Nicholas Pelletier adlı bir hırsızı idam etmek için kullanılmıştır. Alet, adını mucidi Joseph-Ignace Guillotin'den alır. Bir doktor olan Guillotin aynı zamanda bir meclis üyesidir. İdam cezalarını infaz etmek için bir makine tasarlar. Amaç daha "insancıl" ve eski rejimden daha modern, daha devrimsel bir idam cezası uygulamaktır
7)CUMHURİYET EVLİLİĞİ: 
Cumhuriyet Evlilik bu listede en korkunç ölüm olmayabilir, ama kesinlikle en ilginç olanıdır.Devrimci Fransa’da başlamıştır.Muthemelen yaşları aynı olan bir kadın ve bir erkeği çıplak bir şekilde yere yatırıp birbirilerine bağlarlardı ve kılıca doğru koşmaları gerekirdi. Hatta bazı durumlarda etrafta su bile bulunmuyordu. (bence en ilginç cezalardan biri bu. belki de daha evvel duymadığımdan şuan için böyle değerlendiriyorum, bilmiyorum.)
8) kedi patisi: Genelde işkencecinin elinde takılı olan bu pati, kurbanın vücudunun herhangi bir yerindeki etini kemikten ayırmak için kullanılıyordu.

9) yavaş dilimleme: Ling Chi ("bin kesikle ölüm" , "yavaş dilimleme" ve "yavaş ölüm" olarak da biliniyor) bir Çin işkencesi. İnsan bir tahtaya bağlanıyor ve geniş bir zaman aralığında, kurban hala yaşıyorken, bedeninden parçalar kesiliyor. MS 900 yılından 1905 yılına kadar kullanılan bir işkence yöntemi.
10)KOLOMBİYA KRAVATI: Bu işkence yöntemi en kanlılardandır.Herhangi keskin bir aletle kurbanın bogazı kesiliyor ve sonra dili kesilen yerden dışarı çıkartılıyor ve kravat şeklinde sarkıtılıyor.


tekrar belirteyim, bu yazı http://www.mynet.com/haber/foto-analiz/akilalmaz-olum-cezalari-503417-63 linkindeki haber üzerine yazılmıştır ve yazının içerisinde haberden 'metin alıntısı' yapılmıştır.
ve tekrar lin bağlantısı yapayım: http://www.mynet.com/haber/foto-analiz/akilalmaz-olum-cezalari-503417-63

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

bol keseden savurma,acıtır!!!